3 Haziran 2009 Çarşamba

Bilgisayar Virüslerinin Özellikleri...

  1. ".exe", ".com" gibi dosyalara bulaşırlar.
  2. Virüsler kendini otomatik olarak kopyalar.Bu programlar kullanıcı müdahalesine gerek kalmadan kendi kendine çalışacak şekilde sabit diske kaydeder.
  3. Virüsün bulaştığı program kendi kendine yeni virüsler üretir.Virüsler programların özelliklerini değiştirirler.
  4. Çoğu kez görüldüğü kadarıyla virüsler bir programa sadece 1 kez bulaşırlar.Virüsün bulaştığı program uzun süre normal çalışır.
  5. Virüslerin bulaştıkları programlar önceden yaptığı şeylerin yanında virüsün istediği şeyleri de yapar.Kullanıcı bilgisayarına ve sabit diskine zarar verirler.
  6. Programlara bazı virüslere karşı bağışıklılık kazandırılabilinir.Virüsler devamlarını sağlamak için bazı önlemler alırlar. Bu önlemlerin başında da Anti-Virüs Programları tarafından fark edilmemek için bilgisayar sisteminde gözükmemeye çalışırlar. Çoğu virüsün tekniği iyi gizlenmektir. Bu yüzden virüs kodları çok kısa olur.
  7. Ayrıca virüs programları, kendilerini değiştirerek virüs arayan programlardan korunabilirler.
  8. 2000'li Yıllarda Yayılan Virüslerin Ortak Özellikleri;

    Virüsler girdikleri sistemde göze çarpmamaya çalışırlar ve bu yüzden virüs yazarları kodları olduğunca kısa tutmak isterler.Virüsler bulaştıkları programlarda kendilerini belirlenen şartlardan sonra gösterirler.Virüsler kendilerini kendi kopyalrından korumak için bir işaret taşır ve kendi türünden virüs olmayan dosyalara kopyalanırlar.

2 yorum: